BCB Plzeň, spol.s r.o.


    
Historie www.bcb-plzen.eu
   Historie firmy Junkers
Logo

Prof. Hugo Junkers: "Položili jsme základy vytápění plynem..."

Jméno Junkers je již od 19. století synonymem technického pokroku. Každý výrobek vykazuje až do posledního detailu orientaci na "řešení s budoucností". Logo Junkers & Co. Logo Junkers & Co. Konstruktér a později průmyslník Hugo Junkers (1859-1935) si v roce 1892 zřídil výrobu plynových průtokových ohřívačů a plynového vytápění.
Již v roce 1894 přihlásil průkopník v oblasti techniky Hugo Junkers patent na první plynová koupelnová kamna na světě, proslulá pod názvem "Junkers Gas-bade-ofens". Jejich historie však začala již o dva roky dříve.
Mnohem víc, než o vývoj plynových koupelnových kamen, se totiž Hugo Junkers zajímal o vytvoření použitelného velkého plynového motoru. Během prací sestrojil v roce 1892 zcela jiný objev - zařízení k měření tepla kalorimetr, který podstatně ovlivnil budoucnost celé oblasti tepelné techniky!
Při práci na plynovém motoru v dílně vytvořené z koňské stáje v Dessau, se totiž potvrtdilo to, na co již poukazovala řada vědců: Kdo chce zkoumat plynové motory, ten musí dokázat přesně určit výhřevnost plynu. Pro tyto účely však v této době neexistovaly žádné vhodné měřící aparatury. Hugo Junkers a Robert Bosch Myšlenkou Huga Junkerse bylo vytvořit kalorimetr (zařízení k měření tepla), které dokáže změřit jakékoliv teplo, které spalovaný plyn předává konstantnímu průtočnému množství vody, a indikovat tuto hodnotu na stupnici - jako výhřevnost plynu. Když Hugo Junkers odhalil svá první plynová koupelnová kamna, nemyslel přitom tedy vůbec na ohřev teplé vody. Výsledek se však dostavil ve formě později celosvětově proslulých "Junkers Gas-bade-ofens - plynových koupelnových kamen". Nicméně Hugo Junkers rozeznal význam svého objevu, přihlásil svůj ohřívač kapalin jako patent a založil v roce 1895 v Dessau továrnu na výrobu plynových aparátů "Junkers & Co.".

plynová koupelnová kamna Na cestě od prvních lidových koupelnových kamen k moderní technice pro řízení domácnosti byla historie firmy Junkers lemována objevy, které činí život jednodušším a příjemnějším. V roce 1931 dodala na trh první automatický plynový průtokový ohřívač vody s automatickým otevíráním přívodu plynu do hořáku po otevření vodovodního uzávěru.
Jako první na světě firma Junkers zavedla na trh první plynové přístroje s piezo-elektrickým zapalováním (1968), ale i první plynové závěsné kotle s plynulou regulací (1978).

první kondenzační kotel Junkers CL 100 z r. 1985 Firma Junkers patřila a patří k firmám, udávajícím krok a trend i v oblasti využití kondenzačního tepla. Již v roce 1985 uvedla jako první firma na trh spotřebič s touto kondenzační technikou. Tyto přístroje jsou charakterizovány vynikajícími technickými a ekologickými parametry, stejně jako vysokou účinností 109% u nejnovější generace plynových kondenzačních kotlůCerapur s vestavěnou ekvitermní regulací a textovým displejem (2001).


Když v roce 1932 dodala továrna v Dessau miliontý plynový ohřívač vody, opustil zakladatel firmy, pan Hugo Junkers, obor tepelné techniky, aby se nadále mohl věnovat pouze oblasti letadel. Firma Robert Bosch GmbH převzala oblast tepelné techniky Junkers a učinila z firmy jednoho z největších světových výrobců plynových závěsných kotlů a největšího výrobce plynových průtokových ohřívačů v Evropě.

Logo Význam ekologického energetického média jako je plyn se zrcadlí ve stále intenzivnějším pronikání na trh v celé Evropě. Na plyn je dnes provozováno skoro každé druhé topné zařízení, a to se stále stoupající tendencí. Sedmdesát procent z toho připadá na závěsné kotle.

Jako nejnovější patent a světovou novinku uvedla firma Junkers v roce 2001 na trh plynový průtokový ohřívač s označením HydroPower, pracující na principu, který lze přirovnat k výrobě energie turbínami ve vodních elektrárnách. S tímto spotřebičem tak Junkers opět zvyšuje hranici technické dokonalosti spotřebičů, kterou Junkers v posledních letech atakoval i zavedením prvního průtokového ohřívače s bateriovým zapalováním (1994) nebo speciální konstrukcí vodou chlazeného hořáku ThermoStar (1998).

Od roku 2004 patří divize tepelné techniky Junkers ke společnosti BBT Thermotechnology GmbH, která se tak stává světově jedničkou na trhu v oblasti vytápění a ohřevu teplé vody. Společnost BBT Thermotechnology GmbH vznikla spojením divize tepelné techniky společnosti Robert Bosch GmbH a společnosti Buderus AG. Od roku 2008 se společnost BBT Thermotechology GmbH jmenuje Bosch Thermotechnology GmbH.


BCB Plzeň © 2015